bwrbanner.jpg
Home*Events*Burnsville City HallCity OfficialsFire DepartmentPolice DepartmentSchoolsRecreationBurnsville LibraryBurnsville Area Chamber of CommerceBurnsville UtilitiesIndustryContact UsMonthly Board MeetingsDriver's Services Information
23rd Annual 5K Run

Join us for the Waterway 5K - now in its 23rd year!

Burnsville Waterway Festival 23rd Annual 5K Run!
Saturday, September 27th,  2014
Race Headquarters at Burnsville City Hall
Trophies Awarded to Overall 1st, 2nd and 3rd Place- Male and Female
*There will be no duplication of Trophies

2014 5K Registration Form

2014 BURNSVILLE WATERWAY FESTIVAL 5K RESULTS

 

OVERALL

 

MALE

  1. Morgan Toomer                        Corinth, MS              18:30
  2. Terry Taylor                              Selmer, TN                22:05
  3. Evan Stripling                             Iuka, MS                  22:16
 

FEMALE

  1. Silvia Tomlinson                         Cherokee, AL            27:15
  2. Cindy Hughes                            Corinth, MS               28:21
  3. Jennifer Long                              Iuka, MS                   28:38
 0-9 

MALE

  1. John Shows                               Iuka, MS                   26:44
 

FEMALE

  1. Mary Shows                             Iuka, MS                   31:26
  2. Allie Kirkland                           Corinth, MS               37:16
 10-14 

MALE

  1. Harley Davis                            Glen, MS                    27:17
  2. Gavin Crocker                         Iuka, MS                    27:26
  3. Scott Puckett                           Tishomingo, MS          27:36
 

FEMALE

  1. Gracie Shows                         Iuka, MS                      35:23
  2. Jaycee Murray                                                            46:59
 15-19 

MALE

  1. Will Hardin                          Burnsville, MS                 23:49
 20-24 

FEMALE

  1. Stacey Skinner                   Walnut, MS                     48:21
 25-29 

FEMALE

  1. Daniela Ponce                     Corinth, MS                   33:20
  2. Rebecca Oaks                    Iuka, MS                        43:11
  3. Brittany Burcham                Corinth, MS                    48:18
 30-34 

MALE

  1. Tyler Rehmert                      Corinth, MS                  23:12
  2. Roberto Martinez                 Corinth, MS                  40:47
 

FEMALE

  1. Jeanie Warren                      Ramer, TN                   33:33
  2. Christy Austin                       Burnsville, MS              33:44
  3. Kimberly Kirkland               Corinth, MS                  39:47
 35-39 

MALE

  1. Chris Austin                        Burnsville, MS               33:45
 

FEMALE

  1. Ruby Puckett                      Tishomingo, MS            29:02
  2. Tori Shows                         Iuka, MS                      33:09
  40-44 

MALE

  1. Steve Long                            Iuka, MS                   23:22
  2. Brian Belue                           Corinth, MS               28:40
  3. Bubba Carpenter                   Burnsville, MS           35:46
 

FEMALE

  1. Amy Smith                            Selmer, TN                 30:04
  2. Debbie Ezell                          Iuka; MS                    43:30
  3. Allison Rorie                          Burnsville, MS            48:06
 45-49 

MALE

  1. Tommy Chamblee                 Fulton, MS                 25:35
 50-54 

MALE

  1. Andy Crawford                     Tishomingo, MS          24:35
  2. Jesse Spangler                       Iuka, MS                    37:48
 

FEMALE

  1. Janice Patrick                         Iuka, MS                   29:32
  2. Renee Scott                            Burnsville, MS           31:29
  3. Dixie Burcham                        Bartlett, TN               36:59
 55-59 

MALE

  1. Mike Gunn                            Walnut, MS                25:56
  2. Kenny Harris                         Adamsville, TN          27:03
 

FEMALE

  1. Sherry Kuroder                      Middleton, TN           28:47
  2. Libby Gearren                        Iuka, MS                    34:26
  3. Rita Chamblee                        Fulton, MS                 41:01
 60-64 

MALE

  1. Richard Vanatta                     Iuka, MS                     27:57
 

FEMALE

  1. Vickie Crawford                   Tishomingo, MS            41:58
  2. Diane Sellers                          Iuka, MS                     42:09
  3. Terrie Whitehurst                   Iuka, MS                      48:59
 65-69 

MALE

  1. Jack Sellers                          Iuka, MS                      38:05
  2. Tommy Stine                       Corinth, MS                   42:37
 

FEMALE

  1. Jan Woods                         Savannah, TN                 32:23
  2. Linda Dewberry                  Selmer, TN                     38:42
  3. Sherry Siclari                      Savannah, TN                  48:47
 70 & OVER 

MALE

  1. J.D. Germany                      Stantonville, TN            37:46
  2. Harvey Pendergrast             Burnsville, MS              38:09
  3. Howard Siclari                    Savannah, TN               40:29
 

               

 

  2013 5K RESULTS

     OVERALL

     MALE

1   Logan Locke     Iuka. MS     18:29

2   Eddie Morrow     Booneville, MS     18:31

3   Donald DiDonato     Corinth, MS     20.29

     FEMALE

1   Danielle Wright     Glen, MS      26:28

2   Alicia Doran     Glen, MS     28:09

3   Amy Smith     Selmer, TN     28:20

     0-9

     MALE

1   Hunter Williamson     Iuka, MS     39:34

     10-14

     MALE

1   Will McMillan     Burnsville, MS     26:37

2   Josh Johnson     Glen, MS     30:49

3   Ryan McMillan    Burnsville, MS     39:31

     FEMALE

1   Robynne McMillan     Burnsville, MS     37:01

2   Olivia Watson     Corinth, MS     49:44

3   Felicity Thorne     Burnsville, MS     49:44

     15-19

     FEMALE

1   M'Lynne McMillan     Burnsville, MS     37:13

     20-24

     FEMALE

1   Kayla Robinson     Iuka, MS 33:18

    25-29

    MALE

1   James Willis     Booneville, MS     33:21

     30-34

     FEMALE

1   Betsy Chesnutt     Fulton, MS     31:15

2   Nikkie Brumley     Iuka, MS     39:40

3   Elizabeth Brewster     Iuka, MS     41:06

     35-39

     MALE

1   Philip Chesnutt     Fulton, MS     27:41

    FEMALE

1   Jana Dawson     Iuka, MS     33:40

     40-44

     MALE

1   Steven Long     Iuka, MS     21:11

2   Randy McMillan     Burnsville, MS     24:53

3   Roger McMillan     Burnsville, MS      37:45

     FEMALE

1   Marea Wilson     Corinth, MS     29:34

2   Jennifer Long     Iuka, MS     31:30

     45-49

     MALE

1   Terry Taylor     Selmer, TN     21:00

     50-54

     MALE

1   Roger Wade     Booneville, MS     24:01

2   Milton Marton     Tishomingo, MS     38:35

3   Jessee Spangler     Iuka, MS     52:35

     FEMALE

1   Janice Patrick     Iuka, MS     34:28

2   Renee Scott     Burnsville, MS     35:08

     55-59

     MALE

1   Mike Gunn     Walnut, MS     24:29

     FEMALE

1   Vicki Bowen     Iuka, MS     39:58

      60-64

      MALE

1   Richard Vanatta     Iuka, MS     26:00

2   James Little     Corinth, MS     42:59

     FEMALE

1   Linda Dewberry     Selmer, TN     35:51

2   Terrie Whitehurst     Iuka, MS     46:10

3   Vonnie Pounders     Iuka, MS     52:35

     65-69

     MALE

1   Tommy Stine     Corinth, MS     42:11

     FEMALE

1   Virginia Vanatta     Iuka, MS     51:48

     70 & OVER

     MALE

1   Harvey Pendergrast     Burnsville, MS     44:17

2   Ivy Evans     Corinth, MS     61:02 

 

WaterwayFest2008016.JPG

WaterwayFest2008068.JPG

WaterwayFest2008068.JPG